בניית בית פרטי

בניית בית פרטי

נמאס לכם לשכור דירות ואצל ההורים זו מזמן לא אופציה, מזל טוב! , נכון שיש דירות להשכרה בקרית מוצקין, חולון ותל אביב אבל סוף סוף הגעתם לגיל שאפשר להתחיל את הדבר האמיתי! אתם בונים בית, אחד מהפרויקטים הגדולים של חייכם, בית פרטי משלכם בו תגשימו את כל החלומות ותצברו ים של זיכרונות. אלו שזו הפעם הראשונה וגם מי שלא, בטח מבינים את גודל השעה וגודל הפרויקט. בניית בית פרטי אינו דבר של מה בכך וזהו הליך מורכב, ארוך ורב משתתפים. לא לאבד את הראש, באנו לעשות קצת סדר בדברים-

שלבים לבניית בית פרטי

עקרונית תהליך בניית בית פרטי מתחלק בגדול לשני חלקים מרכזיים המקפלים בתוכם שלבים רבים ומורכבים-

  1. התכנון אשר מרכז בתוכו יועצים למיניהם, מהנדסים, אדריכלים, מעצבי פנים ועוד
  2. הביצוע בו מעורבים בעלי המקצוע, קבלני הביצוע והעבודה, חשמלאים, אינסטלטורים ועוד

במהלך כל הדרך תתקלו באילוצים בלתי מתוכננים, אל תתנו לזה להוריד או לייאש אתכם. ככה זה כשמדובר בפרויקט כה גדול כמו בניית בית פרטי.

האילוץ הראשון מתחיל כבר בשלב המאוד התחלתי- הגדרת ההון העצמי והתקציב לבניית בית פרטי שייגזר ממנו.

הגדרת ההון העצמי, תהווה את הנגזרת למשכנתא אותה תיקחו ויחד יהוו את השכלול התקציבי שלכם על פיו יוערך הנכס. במידה ואין ברשותכם קרקע יש לשכלל גם את עלות רכישת הקרקע והמיסים הנלווים לכך (מס רכישה, היטל השבחה, היטל פיתוח ועוד)

יש לך את ההון הנדרש, מה עושים עכשיו?

הנחת העבודה היא כי רובינו לא באמת בנינו בית בארץ ישראל במו ידינו, יתכן שפעם בנינו בית מלגו כולל תשתית לחניה מקורה, אבל בניית בית פרטי הינה משימה מורכבת שאדם ללא רקע וניסיון יתקשה לבצע וניסיון כזה יוביל לבזבוז זמן, כסף ואנרגיה. זו העת לפנות ליעוץ בניה וגיוס אנשי מקצוע שילוו אתכם ואת התהליך מראשיתו ועד סופו.

סוף מעשה במחשבת תחילה – תתחילו לתכנן את החלום שלכם!

זהו שלב הכנת תוכניות הבניה וקבלת ההיתרים. לאחר שבחרתם אדריכל/ית ויחד תכננתם תוכניות בנייה על פי החזון שלכם, הידע שלהם והתקציב העומד לרשותכם, יוגשו התוכניות על ידו/ה לקבלת היתר הבנייה (שנותן את האישור הסופי להתחיל לבנות).

זהו שלב קריטי, מכיוון שקבלני הביצוע יעבדו על סמך אותן תוכניות באופן מדויק וחשוב שבשלב הזה תשקיעו ותעמיקו ככל הניתן בבחירת בעלי המקצוע, שהם אלו שבסופו של דבר יגרמו לעבודה להתבצע בשלמותה, בדיוק כפי שדמיינתם לעצמכם. התוכניות הללו הן למעשה כל הבסיס של הבית העתידי שלכם, אז תשקיעו בו את הלב והנשמה שלכם.

בסוף השלב הזה אתם ניגשים לביצוע.

זה הזמן לשקול גם מפקח בניית בית פרטי. הוא בעצם ישמש כמלווה העיקרי שלכם בכל התהליך, זה שידאג לאינטרסים שלכם בשטח ומול קבלני הביצוע – שלד עד מפתח. תפקידו יהיה לערוך חוזים, לקבוע לוחות זמנים, תאום בין אנשי המקצוע והפועלים, בדיקות בטיחות, טיפול בבעיות, טפסים ואישורים. תודו שזה נשמע טוב.

איזה כיף, יש היתרים יש תוכניות, הגעתם לשלב ההלכה למעשה. צאו לשטח. אבל זכרו, לא לפני ש…

  • שהחלטתם האם לקחת קבלן שלד או קבלן מפתח
  • שאתם לוקחים הצעות מחיר לפי התקציב שבניתם
  • ושאתם מקבלים ייעוץ מאנשים שמקצועיים בתחום הבנייה

מאמר זה נכתב עבור חברת אליקום תור – יעוץ, ליווי ופיקוח בניה